Z widelcem w podróży
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

23/04/14 od AgnesO

Sushi

Chyba nie ma bardziej charakterystyczngo dania niż sushi. Gdy słyszymy Japonia, większość z nas zapewne ma w głowie małe kolorowe maki.

(Yuri Samoilov/https://www.flickr.com/photos/yuri_samoilov/10590523726)

Wydawać by się mogło, że skoro sushi jest daniem tak mocno utożsamianym z Japonią, to tam właśnie się narodziło. A jednak sushi po raz pierwszy zrobiono gdzieś na południu Azji. Dokładne miejsce nie jest znane, ale na pewno jest to danie, które przywędrowało do kraju kwitnącej wiśni.

(MIKI Yoshihito/https://www.flickr.com/photos/mujitra/5564525790)

Sushi, które znamy dziś, miało niewiele wspólnego z tym, które robiono dawniej. Tak naprawdę składała się na nie jedynie sfermentowana w ryżu, solona ryba. Taka metoda, pozwalała na spożycie ryby nawet po okresie roku, dlatego było to zbawienne dla rybaków, którzy kłopotali się z przechowywaniem złowionych ryb. Sushi w takiej właśnie formie, nosiło nazwę nare-zushi i powoli zaczęło zdobywać popularność w większości kontynentu. W Japonii, nare-zushi znane było około XVIII wieku. Jego sława zwiększała się tam wraz z rozwojem handlu. Formy sushi zaczęły się też bardzo zmieniać.

(Hiroshige/http://visipix.com/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Hiroshige_Bowl_of_Sushi.jpg)

Nowością było nama-nare - częściowo sfermentowana ryba, podawana z ryżem. Przygotowanie takiego dania było krótsze, do czego zaczęto wcześniej intensywnie dążyć. W okresie Edo, czyli między XVII a XIX wiekiem, zrezygnowano całkowicie z fermentacji ryby, na rzecz octu ryżowego. Pierwsze nigri-zushi, które znamy dziś, przyrządził prawdopodobnie na początku XIX wieku Hanaya Yohei. Ryż zmieszany był z octem ryżowym, co dawało smak i zapach nare-zushi. Natomiast kawałki ryżu ułożone był na uformowanym ryżowym torze. Był to kluczowy moment dla rozwoju dania, ponieważ czas przygotowania zmienił się do kilku sekund, a to z kolei spowodowało, że sushi stało się popularnym fast-foodem. Jednak wciąż, ówczesne sushi składało się z większych kawałków, a ryba prawie nigdy nie była surowa.

(kev-shine/https://www.flickr.com/photos/kevinshine/12138015933)

Dopiero w późniejszych latach, czyli około XX wieku, do zrobienia sushi wykorzystywano świeże ryby.

Dziś wyróżnia się wiele rodzajów sushi. Do najpopularniejszych należy Maki-zushi, Hosomaki, najczęściej z jednym składnikiem i małą ilością ryżu, Futo-maki, gurbe, składające z się z kilku składników i Nigri-zushi, czyli uformowany bloczek ryżu z kawałkiem ryby.

Sushi jest niezwykle popularne na całym świecie, a ostatnio bardzo modne stało się grupowe przygotowywanie sushi w domach. Nie jest to nic trudnego, o ile ma się wszystkie potrzebne składniki, w tym bardzo istotne wasabi - rodzaj bardzo ostrego! japońskiego chrzanu. Przepis na domowe sushi znajdziecie na Kwestii Smaku oraz na wielu innych blogach kulinarnych. Pozostaje tylko zorganizować sushi-party i przygotować ze znajomymi swoje ulubione! :)