W kuchni z pomysłem
7 osób
Moderatorzy:
    Agata ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

17/07/14 od ruda
W temacie: Obiadowo - na gorąco i na zimno

Falafel czyli prosta vege potrawa

Kuchnia vegańska wcale nie jest taka trudna i na pewno nie jest nudna. Jeśli zdecydujemy się przygotować kilka vege potraw, to szybko przekonamy się, że warto urozmaicić nasze menu o dania, które są w 100% bezmięsne i bez produktów od zwierząt pochodzących.

Falafel należy do vege potraw, które znane nam są z budek z kebabami. Nie raz ratował vegańskie lub wegetariańskie podniebienie podczas nocnych eskapada na mieście. Bo prawda jest taka, że zjedzenie czegoś bezmięsnego bardzo późnym wieczorem nie jest wcale takie proste. Osobiście nigdy falafeli nie lubiłam, nie smakowały mi i ogólnie unikałam tej potrawy jak ognia. Jednak jakiś czas temu wpadło mi w ręce kilka przepisów na domowy falafel i postanowiłam zmierzyć się z tą potrawą.

Ponieważ poniższy przepis jest miksem około 10 różnych przepisów, zatem ciężko podać mi główne źródło, z jakiego korzystałam.

Co potrzebujemy?
- opakowanie ciecierzycy, którą dzień wcześniej wrzucamy do dość dużej miski i zalewamy wodą. W ten sposób nasza ciecierzyca musi odstać przynajmniej 12h.
- cebulkę (1 duża)
- czosnek (u mnie było 5 ząbków)
- suszone pomidory (u mnie były to pomidory domowej roboty)
- zalewa (oliwa) z suszonych pomidorów
- przyprawy (ostra papryka, kurkuma, kminek, i miks innych smaków, które akurat wpadły mi w rękę)
- 3-4 łyżki mąki żytniej

Namoczoną ciecierzycę odcedzam, przerzucam do garnka, zalewam świeżą wodą i gotuję przez 1.5-2h. W tym czasie duszę cebulkę z czosnkiem i przyprawami. Gdy ciecierzyca w miarę jest miękka, przepuszczam ją wraz z cebulą oraz suszonymi pomidorami przez maszynkę do mielenia (w sumie dwukrotnie, by masa była bardziej spójna. Blender i mikser mogłyby sobie nie poradzić z gęstą jednak ciecierzycą, o czym w swoim wpisie wspominała AngesO). Następnie doprawiam całość tak, by nabrała wyrazistego smaku, dodaję 2-3 łyżki oliwy z zalewy od pomidorów oraz dodaję mąkę. Całość dokładnie mieszam i lepię małe placuszki, które wykładam na blaszce. Falafele piekę ok. 15min w 180stopniach aż się zarumienią. Dlaczego piekę? Po pierwsze dlatego, że smażone potrawy mi nie służą. Po drugie dzięki pieczeniu, nasz falafel będzie jednak mniej kaloryczny.
 

Falafele wychodzą bardzo sycące, można podawać je z sałatką (u mnie była to sałatka z pomidora, ogórka i oliwek). Prosto, smacznie i zdrowo :)

falafele przed pieczeniem falafele przed pieczeniem (ruda)

falafele po upieczeniu falafele po upieczeniu (ruda)

Ostatnio komentowane na stronie:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
04/07/2014 ruda

Sezon na porzeczkę

7 komentarzy, ostatni z 16/07/2015 od pinot