KomentatorAutorWydawca AgnesO
Agnieszka Ostrowska
subskrybuj autora
(subskrybuje: 3 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

agnieszka.ostrowskaa@gmail.com
Wpisy:
Notatki 282 (+298/-0)
Komentarze 147 (+44/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

05/04/14 publiczna

Falafel

Nigdy nie byłam fanką kebabu (mowa o polskim kebabie, nie o takim, o którym pisała Agata, choć za tym też nie przepadam), za to jakiś czas temu przekonałam się, jak doskonale może smakować falafel, nawet w formie fast-fooda. Często więc w awaryjnej sytuacji, kiedy moja lodówka jest pusta, wędruję do, o 5 minut oddalonego, baru Fenicja na Francuskiej. Podają tam naprawdę pyszny falafel z hummusem na życzenie.

Wczoraj natomiast postanowiłam sama wziąć się za jego zrobienie. Na początek kilka słów o samym daniu. Falafel to oczywiście potrawa wegetariańska. Małe okrągłe kotleciki zrobione z ciecierzycy lub bobu, podawane są najczęściej razem z sosami, w picie. Falafel jest tradycyjnym daniem Bliskiego Wschodu, ale oczywiście można go zjeść w wielu miejscach w całej Europie. Pyszny falafel miałam okazję zjeść w Paryżu w dzielnicy żydowskiej, pradopodobnie gdzieś przy des Rosiers.

(AgnesO)

Dokładnie pochodzenie falafela nie jest do końca znane. Jest to często przedmiot sporów, nawet politycznych między Arabami a Izraelczykami. Ogólnie przyjmuje się, że potrawa powstała w Egipcie. Natomiast odgrywa ona bardzo ważną rolę w kuchni izraelskiej i uznaje się je tam za danie narodowe. Podobnie jest w Palestynie. Falafel zyskał światową sławę, do tego stopnia, że w restauracjach McDonald podawano prze jakiś czas kanapkę McFalafel.

Uformowane kulki falafela przed smażeniem Uformowane kulki falafela przed smażeniem (AgnesO)

(AgnesO)

Mój wczorajszy falafel zrobiłam na podstawie przepisu z bloga Food Haven. Moim zdaniem wyszedł prawie idealny. Mówię prawie, bo niestety mój blender nie poradził sobie w pełni ze zmiksowaniem wszyskich kulek ciecierzycy. Jednak nawet z wyczuwalnymi ziarnami był bardzo dobry. Zamiast hummusu, jak w przepisie, podałam go z klasycznym sosem Aioli.

 

 

 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane notatki autora:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
25/10/2013 AgnesO

Paryż na fotografiach

4 komentarze, ostatni z 07/03/2016 od pinot