AMW
Anna Magdalena Walczak
subskrybuj autora
(subskrybuje: 0 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 28 (+1/-0)
Komentarze 8 (+1/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

LEGALNE PRODUKTY -legalna żywność

Petycja

Legalne Produkty Lokalne. Dlaczego rolnik nie może sprzedawać sera własnej roboty?

 

Polacy zaczynają ufać rolnikom. Petycję w sprawie sprzedaży bezpośredniej serów, konfitur, chleba i wędlin wyprodukowanych w małych gospodarstwach podpisało już prawie dwa tysiące osób. Warto poprzeć tę akcję.

Sprzedaż wyrobów własnych jest zakazana

Żywność z niewielkich, rodzinnych gospodarstw, bez konserwantów i polepszaczy to szansa na zdrowy rozwój dzieci, a także zmniejszenie liczby chorób cywilizacyjnych. Problem w tym, że legalnie wolno rolnikom sprzedać tylko nieprzetworzone płody rolne.

-- Kampania Legalne Produkty to pierwsza akcja zwracająca uwagę na problem ograniczeń w sprzedaży bezpośredniej. O naprawę tej sytuacji od dwóch lat stara się Fundacja Partnerstwo dla Środowiska i Małopolska Izba Rolnicza. W tym czasie ich przedstawiciele odbyli kilkadziesiąt spotkań z rolnikami, gościli w Ministerstwie Rolnictwa i na debacie u prezydenta.

-- Teoretycznie prawo umożliwia prowadzenia tzw. działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej (tzw. MOL), która z założenia miała być kierowana do małych, regionalnych producentów. W praktyce jednak, warunki sanitarno-weterynaryjne, jakie należy w niej spełnić, są za bardzo wyśrubowane dla rolnika z niewielkim gospodarstwem.

Co można sprzedawać?

Obecnie rolnicy mogą sprzedawać bezpośrednio tylko własne, nieprzetworzone plony (wyjątkiem jest suszenie i kiszenie). Sezonowa, niewielka produkcja serów czy konfitur zazwyczaj nie wystarczy, by zakładanie działalności gospodarczej było opłacalne, więc właścicielom małych gospodarstw trudno jest podejmować takie ryzyko.

-- Petycję oraz więcej informacji na temat kampanii Legalne Produkty Lokalne można znaleźć pod adresem: fpds.pl/pl/legalna-zywnosc-lokalna.  -- fpds.pl/pl/legalna-zywnosc-lokalna

-- Autor artykułu:  Natalia Adamska-Golińska

Dziennikarka z zawodu i specjalistka żywienia człowieka z wykształcenia. Mama Wojtka, dla którego zrewolucjonizowała swoją kuchnię. Fanka żywności regionalnej.