AutorWydawca pioter
Piotr Diehl
subskrybuj autora
(subskrybuje: 11 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 201 (+468/-1)
Komentarze 282 (+99/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

25/07/21 publiczna

Liceum i Bazylika w Egerze

Sąsiedztwo rozumu i wiary.

Stoją naprzeciw siebie, późnobarokowe Liceum i neoklasycystyczna Bazylika. Najpierw, bo w drugiej połowie XVIII wieku, powstało Liceum, później na początku XIX wieku Bazylika. Obie budowle ciekawe i warte zwiedzenia.
 
Liceum widziane z wnętrza Bazyliki Liceum widziane z wnętrza Bazyliki (pioter)
 
Liceum założone przez biskupa Karola Eszterhazego miało być pierwszym Uniwersytetem w tym regionie. Nie zezwolili na to Habsburgowie. Powstała tylko Akademia Pedagogiczna, która zresztą istnieje do dziś. W niej znajduje się ogromna biblioteka z wieloma cennymi zabytkami piśmiennymi, obserwatorium astronomiczne, laboratoria, działająca camera obscura. Jeszcze niedawno było tu też wahadło Foucaulta, ale zostało skradzione. W ogóle miejsce ciekawe dla miłośników nauki. 
 
W dawnej pracowni astronomicznej. W dawnej pracowni astronomicznej. (pioter)
 
Obraz z camery obscury. Obraz z camery obscury. (pioter)  
Jakimś paradoksem jest, że w barokowym gmachu wybudowanym przy wsparciu kościoła powstało iście oświeceniowe królestwo nauki. Z kolei świątynia, która stanęła naprzeciwko Liceum, to już projekt nawiązujący do racjonalistycznego klasycyzmu. Bazylika imponuje rozmiarem, ale raczej nie zachwyca harmonią. Bodajże to drugi pod względem wielkości kościół na Węgrzech. Przed nią po obu stronach monumentalnych schodów posągi świętych Piotra, Pawła, Stefana i Laszlo. Na froncie alegoryczne rzeźby Wiary, Nadziei i Miłości. Wewnątrz ładne freski oświetlane promieniami wpadającymi przez okna w wysokiej kopule. 
 
Bazylika od frontu Bazylika od frontu (pioter)
(pioter)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane notatki autora:
07/07/2013 pioter

Obiad

w Soul Kitchen
1 komentarz z 03/05/2022 od Chris888
23/10/2015 pioter

W muzeum Herdera

14 komentarzy, ostatni z 03/05/2022 od Chris888