Święta i tradycje
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola
Subskrybenci:
    Chris888 bt Ola SKIP Agata Antisaina AgnesO ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

09/01/14 od AgnesO
W temacie: DALEKA AZJA I JEJ ŚWIĘTA

Kalendarz chiński

Jednym z pierwszych legendarnych władców Chin, był Huang Di - Żółty Cesarz, panujący w okresie San Huang Wu Di, czyli Trzech Dostojnych i Pięciu Cesarzy. Uważany jest za protoplastę dynastii Xia. Huang Di, odgrywa ważną rolę w chińskich legendach, które przypisują mu wynalezienie pisma, kompasu i kalendarza chińskiego.

Yellow Emperor Yellow Emperor (http://pl.wikipedia.org/wik...)

Tradycyjny kalendarz chiński jest to kalendarz księżycowo-słoneczny. Rok dzieli się na 12 miesięcy, po 29 albo 30 dni. W kalendarzu obowiązuje cykl Metona z Aten. Według tego cyklu, siedem razy w ciągu 19-letniego cyklu, dodaje się trzynasty miesiąc.

Chiński kalendarz składa się z sześćdziesięcioletnich cykli. Na te cykle przypada dwanaście Ziemskich Gałęzi i pięć Niebiańskich Pni. Ziemskie Gałęzie reprezentowane są przez dwanaście zwierząt, a Niebiańskie Pnie, to pięć żywiołów. Żywioły to woda, ziemia, drewno, ogień i metal. Każdy występuje w wariancie yin lub yang.

Chinese calendar Chinese calendar (Helanhuaren/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Chinesecalendar.JPG)

Na dwanaście części dzieli się w Chinach także dobę. Jedna godzina, to 120 minut, czyli dwie godziny zachodnie. Każdą dwugodzinną porę dnia, oznacza się podobnie jak w cyklu Ziemskich Gałęzi - nazwami zwierząt i tak od godziny 23 do 1 następuje godzina szczura, następnie godzina bawołu, godzina tygrysa... aż do godziny świni, która przypada na czas od 21 do 23.

Chiński Nowy Rok to data, która co roku ulega zmianie. Więcej możecie przeczytać TU.

Mimo tak głębokiej tradycji chińskiego kalendarza, dziś liczy się czas według kalendarza gregoriańskiego. Wszedł on oficjalnie do Republiki Chińskiej w 1912 roku, mimo, że większość ludzi używała systemu chińskiego. Dopiero w 1949 roku, kalendarz gregoriański ostatecznie został uznany w Chinach. Do dziś, obchodzone są obrzędy związane z tradycyjnym kalendarzem.

Ostatnio komentowane na stronie:
07/03/2014 AgnesO

Dzień kobiet, dzień goździka

3 komentarze, ostatni z 08/03/2015 od pinot
31/10/2013 Ola

Święto Zmarłych po meksykańsku

4 komentarze, ostatni z 31/10/2014 od pinot