Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

04/05/14 od Marzena

Willa biskupa Firleja w Czemiernikach

Willa Henryka Firleja w Czemiernikach jest przykładem włoskiej myśli architektonicznej w Polsce. Reprezentuje rodzimy lubelski Palladianizm. Zastosowano układy nawiązujące do traktów architektonicznych Andrea Palladia. Jeden z jego budynków opisałam już wcześniej, a była to Willa Rotonda. 

(http://upload.wikimedia.org...)

W tym przypadku układ architektoniczny ograniczył się jedynie do planu, gdyż formy stosowano głównie takie, na jakie było stać budowniczych. Fasada frontowa budynku jest kompozycją symetryczną. Jest to budynek piętrowy na wysokim cokole. Charakterystyczny palladiańskie elementy jakimi były cienkie kolumny zostały zastąpione grubymi pilastrami, a cały budynek wieńczy attyka z XIX w, a niegdyś był to wysoki dach.

(Joanna Cudziło)

Układ budynku jest ściśle osiowy, oś dzieli budynek na dwie symetryczne części. Składa się on z dwóch apartamentów i loggi, do której przylegają schody (loggia jest tą wnęką w budynku), oraz dużej środkowej sali. Każdy z apartamentów jest na dwa pokoje i jedną garderobę. Szczególną rolę odgrywa proporcja pomieszczeń, ponieważ cały budynek stoi na planie o stosunku 3:4, a poszczególne pomieszczenia tworzą prostokąty o proporcjach 1:1, 1:2, 2:3. Mówiąc o proporcjach nie zapominajmy o trzecim wymiarze jakim jest wysokość pomieszczeń. Stosunek ich szerokości i długości wpływał na wysokość pomieszczenia, zatem środkowa sala musiała być wyższa od pozostałych, gdyż miała największe długości ścian. Wpływa to również na wielkość takich elementów jak okna, które w tej środkowej części zostały odpowiednio powiększone.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):