Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Beskid Sądecki

nie tylko dla kuracjuszy

Zawsze miałam wrażenie, że Beskid Sądecki istnieje niejako w cieniu Pienin. Może i jest w tym trochę prawdy. Spektakularne rzeczy i zjawiska przyciągają ludzi. Jednak ten beskid posiada swój urok. Piękne lasy i rezerwaty zachowane dzięki hrabiemu Stadnickiemu. Uzdrowiska, które rozsławiły takie nazwiska jak Szalay czy Dietl. Tutaj były ziemie należące do Świętej Kingi oraz zakon Klarysek w którym spędziła ostatnie lata swojego życia.

Widok na Tatry z Radziejowej Widok na Tatry z Radziejowej (Barbara Ciach)

Można się tam dostać linią kolejową z Krakowa między innymi do Nowego Sącza, Starego Sącza, Piwnicznej-Zdrój i Krynicy-Zdrój. Ponadto sieć dróg umożliwiające dotarcie samochodem praktycznie w każdy zakątek, oczywiście oprócz bezpośrednio na szczyt i grzbiety pasma Jaworzyny Krynickiej oraz Radziejowej. Ta ostatnia to również najwyższy szczyt całego Beskidu Sądeckiego. Zajduje się na niej drewniana wieża widokowa, ponieważ sam szczyt nie jest dobrym punktem obserwacyjnym ze względu na las jaki rośnie na wierzchołku. Z ciekawostek - pod wieżą znajduje się geocache. Ze szczytu wieży rozciąga się wspaniała panorama na Tatry, Pieniny Małe i Właściwe, Beskid Wyspowy a nawet... Babią Górę w Beskidzie Żywieckim! W szerokiej dolinie rozciągają się zabudowania Starego i Nowego Sącza.

Wieża na Radziejowej Wieża na Radziejowej (Barbara Ciach)

Siatka szlaków jest rozbudowana, a ich osią główną są dwa masywy Sądeckiego - Jaworzyny Krynickiej i Radziejowej. Oprócz standardowych szlaków PTTK są jeszcze szlaki partyzanckie i kuriersko-przerzutowe, które łączyły Warszawę z Budapesztem w czasie wojny. Moją uwagę zwróciły oznaczenia szlaków narciarskich. Jest ich bardzo dużo i stosunkowo dobrze wyznakowane. Tabliczki są nowe, więc sądzę, że budowa infrastruktury tych szlaków musiała nastąpić nie tak dawno.

Baza schroniskowa jest dobra. Dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej schroniska mogą korzystać z dotacji poprawiając warunki zakwaterowania turystów. W ramach tej akcji montowane są również panele słoneczne, które wspomagają ogrzewanie wody.

Wschód słońca pod Niemcową Wschód słońca pod Niemcową (Barbara Ciach)

Szczególnie moje zainteresowanie wzbudziły grupy etnograficzne występujące na tych terenach. Góralszczyzna przechodzi tu w Łemkowszczyznę (lub odwrotnie). Ponadto na pograniczu Sądeckiego i Pienin niegdyś mieszkali Rusini Szlachtowscy. Byli enklawą łemkowszczyzny wysuniętą na zachód w stosunku do reszty swoich pobratymców.

Nocna panorama na Nowy i Stary Sącz Nocna panorama na Nowy i Stary Sącz (Barbara Ciach)

Na terenie Sądeckiego znajduje się Popradzki Park Krajobrazowy który jest jednym z najstarszych na terenie Karpat. Bogaty przyrodniczo i cenny ze zwględu na liczne wody mineralne, lecznicze i swoiste. Ciekawym zjawiskiem są mofety, które stały się pomnikiem przyrody. Teren ten obfituje również w rezerwaty przyrody będące bardziej rygorystyczną formą ochrony przyrody niż park krajobrazowy.

Nie wiem co bardziej powinno tu przyciągać uwagę - zabytki, historia, przyroda, uzdrowiska, wapienie i flisz karpacki, piękne widoki czy etnografia? Trudno się zdecydować.

  • Wschód słońca pod Niemcową Wschód słońca pod Niemcową (Barbara Ciach)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):