Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Porcelanowy raj w Ćmielowie

Historia ćmielowskiej fabryki sięga 1790 roku, kiedy to miejscowy garncarz – Wojtas założył w Ćmielowie niewielką manufakturę, która zajmowała się produkcją garnków glinianych oraz fajansów. Ponad 40 lat później, w 1838 w fabryce zaczęto produkować porcelanę. Z manufakturą współpracowali tacy artyści, jak: Wincenty Potacki oraz Bogdan Wendorf.

Durga fabryka, która wchodzi w skład współcześnie istniejącej Polskiej Fabryki Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" S.A., powstała w 1852 roku w Chodzieżu. Początkowo zajmowała się produkcją samego fajansu, a od 1896 również porcelany.

Skupmy się jednak na samym Ćmielowie, który znany jest nie tylko w Polsce, ale również w świecie. Jego znakiem rozpoznawczym są piękne figurki wykonywane właśnie z porcelany. Fabryka posiada w swej ofercie ponad 300 wzorów figurek, z których najbardziej popularne są koty oraz tancerki (najczęściej baletnice). Oprócz tego, Ćmielów produkuje klasyczne serwisy do kawy i herbaty oraz kubki i filiżanki. Wszystkie produkty są ręcznie dekorowane, przez co tak bardzo unikalne. Zestawy kawowe i herbaciane kupowane są przez światowych, najwyższych rangą urzędników, a także koronowane głowy. Zasadniczo taki stan rzeczy nie powinien nikogo dziwić, ponieważ porcelana osiąga bardzo wysokie ceny, często nieosiągalne dla „zwykłych śmiertelników”. Zestaw obiadowy za ponad 5000zł? Figurka za 600zł? Skąd biorą się tak wysokie ceny? Na przykład ze 100 wypalonych, porcelanowych filiżanek tylko 10 będzie nadawało się do ozdobienia i późniejszej sprzedaży. Stąd nie dziwi, że porcelana powstająca w Saksonii, była nazywana „białym złotem”.

Jednak Ćmielów to nie tylko klasyka. Od 2013 roki istnieje Ćmielów Design Studio, które powstało z inicjatyw Marka Cecuły, uznanego w świecie projektanta i artystę ceramika. Zadaniem ĆDS jest wprowadzanie nowoczesności, nowatorskości oraz świeżości do bardzo tradycyjnej porcelany stołowej. W ofercie ĆDS nie znajdziemy zatem kwiatów oraz motywów znanych z klasycznych, ćmielowskich filiżanek, lecz wzory geometryczne oraz zupełnie inne kształty naczyń.

Na koniec jeszcze rada, jak rozpoznać, czy nasza filiżanka jest wykonana z porcelany. Wystarczy przystawić ja do źródła światła. Jeśli rzeczywiście wykonana jest z porcelany, pod wpływem światła stanie się półprzezroczysta.

Muzeum w Ćmielowie

Do 9 maja 2014 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach można oglądać wystawę porcelanowych figurek z Ćmielowa.

  porcelanowa filiżanka z Ćmielowa porcelanowa filiżanka z Ćmielowa (ruda)

Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot